Home » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 23/3 γιορτάσαμε τη φετινή επέτειο για τη διπλή γιορτή της 25ης Μαρτίου.

Οι μαθητές/τριες των τριών τμημάτων της Στ΄τάξης αφηγήθηκαν τα σημαντικότερα γεγονότα της ελληνικής επανάστασης του 1821, απήγγειλαν ποιήματα για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και τους ήρωες , που τιμούμε τη μνήμη τους, αναπαράστησαν κάποια ηρωικά στιγμιότυπα , τραγούδησαν επετειακά τραγούδια και χόρεψαν λεβέντικα παραδοσιακούς χορούς.

Ένιωσαν περήφανοι για την ιστορία μας και ήταν μια ευκαιρία να επαναλάβουν και να εμπεδώσουν κεφάλαια του μαθήματος της Ιστορίας. Από τη θέση των “μεγάλων” παιδιών του σχολείου ένιωσαν υπευθυνότητα μεταδίδοντας στους μικρότερους τα μηνύματα της Επανάστασης και απέκτησαν ενσυναίσθηση μέσα από τις αναπαραστάσεις σκηνών του αγώνα, απαγγέλλοντας αυτούσιο τον όρκο των Φιλικών και μαθαίνοντας παραδοσιακά τραγούδια και χορούς.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και η διευθύντρια θέλουμε να τους συγχαρούμε για την άψογη παρουσία τους.