Home » ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΑΞΕΩΝ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ » Eπίσκεψη στο Δέλτα Αξιού-Λουδία-Αλιάκμονα

Eπίσκεψη στο Δέλτα Αξιού-Λουδία-Αλιάκμονα

Οι μαθητές/τριες της Ε΄τάξης επισκεφθήκαμε στις 11/4/2013 τον υδροβιότοπο που σχηματίζει το δέλτα των ποταμών Αξιού-Λουδία-Αλιάκμονα στην Αγαθούπολη Πιερίας στα πλαίσια του περιβαλλοντικού μας προγράμματος αλλά και τη διαθεματικότητα που το συνδέει με πολλά γνωστικά αντικείμενα.

• Είδαμε από κοντά την πλούσια πανίδα και χλωρίδα της περιοχής, παρατηρήσαμε με κυάλια διάφορα υδρόβια πουλιά, ακούσαμε τις φωνές τους. Κάναμε ησυχία για να μην τα τρομάξουμε και τότε εκείνα μαζεύονταν κι έτσι βλέπαμε περισσότερα.
  • Παρακολουθήσαμε ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο για τη μεγάλη αξία που έχουν τα έντομα για τη βιοποικιλότητα αλλά και για την ίδια την ύπαρξη ζωής στον πλανήτη.
  • Κατόπιν παρατηρήσαμε στο μικροσκόπιο και στερεοσκόπιο πολλά αρθρόποδα αλλά και κύτταρα πολλών φυτικών και ζωικών δειγμάτων.

Γυρίσαμε ενθουσιασμένοι, γράψαμε και ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας και θέλουμε πολύ να ξαναπάμε.