Home » ΓΛΩΣΣΑ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Οι ανεμόμυλοι της Πάτμου

Οι ανεμόμυλοι της Πάτμου

Αυτή η προσπάθεια συνεργασίας Ελβετών και Ελλήνων είναι ιδανικό παράδειγμα πνεύματος και συνεργασίας. Εκπονήθηκε από μία ομάδα ετερόκλητη όσον αφορά στην καταγωγή των μελών της όπως Έλληνες και Ελβετούς αρχιτέκτονες, έναν ξυλουργό από την Πάτμο, έναν Γάλλο κατασκευαστή μυλόπετρας, Έλληνες και Ελβετούς μυλωνάδες, εξειδικευμένους στην αεροδυναμική μηχανικούς του Πανεπιστημίου της Γενεύης, έναν Ελβετό κατασκευαστή πανιών.

Ο πρώτος Ανεμόμυλος θα αλέσει ξανά στάρι μετατρέποντάς το σε αλεύρι. Οι άλλοι δυο όμοιοι στην εμφάνιση ανεμόμυλοι, δεν έχουν εφοδιαστεί με μηχανισμό αλέσματος, αλλά με ένα ηλεκτρικό σύστημα.

Οι παλαιοί γνώριζαν πώς να εκμεταλλευτούν την ανεξάντλητη ενέργεια του ανέμου για τις ανάγκες τους. Έτσι, με την ευλογία του Ηγούμενου, οι δύο άλλοι ανεμόμυλοι θα αποτελέσουν το αντικείμενο μελέτης παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στη δεύτερη φάση του εγχειρήματος.

Παρασκευοπούλου Κυριακή – Όλγα Τεπετίδου – Στρόμινα Σοφία

………………………………………………………………………………..

Πάτμος 2010 - ΑνεμόμυλοιCharles Pictet, Ελβετός τραπεζίτης, θαλασσοπόρος έδωσε ζωή στους ανεμόμυλους της Πάτμου μαζί με κάποιους Έλληνες δωρητές και το ίδρυμα Σταύρου Νιάρχου.

Στο έργο αυτό συμμετείχαν Έλληνες, Ελβετοί και Γάλλοι.

Σκοπός του εγχειρήματος ήταν η ανακατασκευή και λειτουργία των ανεμόμυλων, όχι η αντιγραφή τους αλλά η κατανόηση του πνεύματος και της τέχνης τους. Η αποκατάσταση βασίστηκε στην αρχική τεχνική των ανεμόμυλων, χρησιμοποιώντας όμως σύγχρονα μέσα.

Ο πρώτος ανεμόμυλος αλέθει ξανά και το καλοκαίρι λειτουργεί ως μουσείο παραδοσιακών αγροτικών δραστηριοτήτων.

Η επαναλειτουργία των ανεμόμυλων δίνει την αίσθηση ότι η βιολογική καλλιέργεια θα επανέλθει στην περιοχή. Έτσι παροτρύνονται οι κάτοικοι να ξαναβρούν τις ρίζες τους.

Οι άλλοι δύο ανεμόμυλοι δεν αλέθουν αλλά έχουν μηχανισμό περιστροφής των ιστίων, δίνοντας ευχαρίστηση στους επισκέπτες και τους κατοίκους. Επίσης θα αποτελέσουν και αντικείμενο μελέτης για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

Θεοχάρης Σαντηπατάκης

………………………………………………………………………………..

Οι ανεμόμυλοι της ΠάτμουΣτις 10 Ιουλίου 2010, το νησί της Πάτμου γιόρτασε την αποκατάσταση τριών ανεμόμυλών του.

Οι ανεμόμυλοι στην Ελλάδα όπως και αλλού, συνιστούν πραγματικούς θησαυρούς της μνήμης των λαών.

Μια ομάδα ανθρώπων από διάφορες χώρες συνεργάστηκαν για το εγχείρημα αυτό, που είναι η αποκατάσταση και η λειτουργία των ανεμόμυλων.

Ο ένας ανεμόμυλος με την αιολική ενέργεια θα λειτουργεί όπως οι παλιοί ενώ οι άλλοι δυο θα παράγουν ηλεκτρική ενέργεια.

Γιάννης ΧαϊδευτόςΓιώργος Φιλιππάκης - Δήμητρα Κοσμίδου

ΒΙΝΤΕΟ – ΟΙ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΙ ΤΗΣ ΠΑΤΜΟΥ

Οι μαθητές διαβάζουν κείμενα από το internet για τους ανεμόμυλους της Πάτμου και κάνουν περιλήψεις κρατώντας τα σπουδαιότερα μέρη των άρθρων.

ΚΕΙΜΕΝΑ – ΤΙΤΛΟΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

1. Οι Μύλοι της Πάτμου ξανά ζωντανοί, προϊόν ελληνο-ελβετικής συνεργασίας και αγάπης για τον τόπο μας

2. Οι φτερωτές γυρίζουν και πάλι στην Πάτμο – Ζωντάνεψαν τρεις παραδοσιακοί ανεμόμυλοι

3. Ανακαίνιση ανεμόμυλων στην Πάτμο

Article Global Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Eli Pets

5 Απαντήσεις

1. Περιμένω και τους άλλους … Καλή δουλειά παιδιά!

2. Ελπίζω να σας άρεσε και το βιντεάκι με τους ανεμόμυλους της Πάτμου (βασίστηκε σε αποσπάσματα του youtube).
    Εγώ πάντως απόλαυσα την μουσική επένδυση, από τη κρητική λύρα του Ν. Ζωϊδάκη!

3. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΥΣ

Εσωτερικά οι μύλοι έχουν δυο πατώματα. Απ” την πόρτα του μύλου μπαίνουμε στο χώρο που άφηναν τα σακιά με το σιτάρι και το κριθάρι. Οι δυο αυτοί χώροι (πάνω και κάτω) επικοινωνούσαν με μια μικρή (στενή) σκάλα, που την έφτιαχναν έτσι, γιατί δεν είχαν χώρο να την φτιάξουν μεγαλύτερη.

Οι μυλόπετρες (δυο στρογγυλές πέτρες) βρίσκονται στον πάνω χώρο (κάτω από τη σκεπή) και εκεί άλεθαν.

4. avatar Ο/Η prokopis λέει:

Τέλεια, τέλεια, πολύ ωραία βιντεάκια!

5. avatar Ο/Η ΦΩΤΕΙΝΗ λέει:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ, ΓΙΩΡΓΟ
    ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΗΤΡΑ …

Δώστε μια απάντηση

*
© 2014 ΠΕΡΙΟΔΙΚΑΚΙ – 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΠΑΣΕΓΚΟΣ" · RSS · Δημιουργία ιστοσελλίδας Πηλιανίδης Γιώργος · Powered by SCH.gr
web counter