Επίσκεψη στο Κοσμοπούλειο Αθλητικό Κέντρο

Στα πλαίσια της γνωριμίας με την πόλη και με την ευκαιρία των Ολυμπιακών Αγώνων οι μαθητές επισκέφθηκαν το "Κοσμοπούλειο Αθλητικό Κέντρο" το οποίο περιλαμβάνει τα γήπεδα καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης του Γ.Σ. Ηρακλής, γραφεία και την αίθουσα τροπαίων του Συλλόγου, βοηθητικό γήπεδο ποδοσφαίρου, ταρτάν, γήπεδα μίνι ποδοσφαίρου, τένις και πισίνα.

Ο υπεύθυνος των ακαδημιών καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ. Ηρακλής ξενάγησε τους μαθητές στο "Ιβανώφειο" (γήπεδο καλαθοσφαίρισης) που φέρει το όνομα του κολυμβητή του Ηρακλή Γεώργιου Ιβάνωφ ο οποίος εκτελέστηκε από τους Γερμανούς για την αντιστασιακή του δράση και στο "Κατσάνειο" (γήπεδο πετοσφαίρισης) που φέρει το όνομα του ταγματάρχη Γεωργίου Κατσάνη, ο οποίος σκοτώθηκε στην Κύπρο το 1974. Επίσης ξεναγήθηκαν στα γραφεία και την αίθουσα τροπαίων του Συλλόγου όπου ενημερώθηκαν και για την ιστορία του Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ.

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης είχαν, επίσης, την ευκαιρία να παίξουν μπάσκετ αλλά και να παρακολουθήσουν μέρος της προπόνησης της καλαθοσφαιρικής ομάδας του ΑΡΗ, η οποία χρησιμοποιεί το "Ιβανώφειο" τη φετινή χρονιά.

.

Άποψη του "Κοσμοπούλειου Αθλητικού Κέντρου"