Home » ΑΓΓΛΙΚΑ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΟΥΛΕΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ » 15 Σεπτεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Δημοκρατίας

15 Σεπτεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Δημοκρατίας

pm_dimokratiasΗ χώρα μας είναι αυτή που γέννησε το πολίτευμα της δημοκρατίας. Δημοκρατία σημαίνει ισότητα ευκαιριών. Όλοι οι πολίτες να είναι ίσοι απέναντι στο νόμο. Χρειάζεται όμως και την ύπαρξη κανόνων και σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων του κάθε πολίτη, για να αποδίδει η δικαιοσύνη. Σήμερα στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής μάθαμε και για τη δημοκρατία, αλλά και για την ποιότητα της δημοκρατίας. Μιλήσαμε και για τον “άγραφο νόμο”, δηλ. που ο καθένας πρέπει να γνωρίζει πως τα δικαιώματα του καθενός σταματούν όταν αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Ότι ο πολίτης πρέπει να είναι ενεργός, να συμμετέχει, να έχει άποψη, να εκφράζει την άποψή του. Κάθε φορά που βάζουμε το «εγώ» πιο πάνω από το «εμείς», υποβαθμίζεται η δημοκρατία και η ποιότητα της δημοκρατίας. Μας άρεσε πολύ το σημερινό μάθημα. Μιλήσαμε για καθημερινά πράγματα που συμβαίνουν και μέχρι τώρα δε γνωρίζαμε πως σχετίζονται με τη λειτουργία της δημοκρατίας. Συμπέρασμα: Το σχολείο είναι ένας χώρος μέσα από τον οποίο μαθαίνουμε την κοινωνία. Μαθαίνουμε την αλληλεγγύη, μαθαίνουμε την προσφορά, μαθαίνουμε την αγάπη, μαθαίνουμε τη φιλία, μαθαίνουμε να εργαζόμαστε όλοι μαζί.
Οι μαθητές του ΣΤ3

Tags: ,