Home » ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ, ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ » Γνωριμία με συγγραφείς παιδικών βιβλίων

Γνωριμία με συγγραφείς παιδικών βιβλίων

Το σχολείο συμμετέχει στο Πρόγραμμα της Φιλαναγνωσίας  ( ενίσχυση των καινοτόμων δράσεων για τη φιλαναγνωσία των μαθητών/ριων) που διοργανώνει  το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ). Στα πλαίσια του προγράμματος, οι συγγραφείς  Σ. Μητακίδου και  Ε. Τρέσσου επισκέφτηκαν το σχολείο μας  με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Στη συνάντησή τους με τα παιδιά υπήρξε αλληλεπίδραση και ευκαιρίες αφήγησης, συζήτησης και προβληματισμού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Α και Β τάξης με την εποπτεία των εκπαιδευτικών τους διάβασαν τα βιβλία « Μαίρη η πινέζα» και «Γάτα  η Κουμπάρα». Έδωσαν τις δικές τους εναλλακτικές προτάσεις ? προεκτάσεις για την κάθε ιστορία, δημιούργησαν τα δικά τους συλλογικά και ατομικά έργα  αφήγησης, εικονογράφησης και δραματοποίησαν σκηνές από τα βιβλία. Η προετοιμασία των παιδιών για τη συνάντηση με τις δημιουργούς των βιβλίων ανέδειξε τη χαρά της ανακάλυψης  των συναρπαστικών κόσμων των ιστοριών καθώς  και την προσπάθεια κατανόησης του εαυτού και των άλλων.