Home » Ε΄ΤΑΞΗ, ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΦΥΣΙΚΑ » Το πείραμα του Ερατοσθένη

Το πείραμα του Ερατοσθένη

6Η Έ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε σε ένα πρότζεκτ παγκόσμιου βεληνεκούς με σκοπό την επανάληψη του Πειράματος του Ερατοσθένη για τη μέτρηση της περιφέρειας της Γης. Το πρότζεκτ συντόνιζε η πλατφόρμα “Eratosthenes Experiment 2016”, στην οποία εγγραφήκαμε ως 2Dimotiko Efkarpias.
Το πείραμα  είχε ως εξής: το σχολείο, την ημέρα της εαρινικής ισημερίας (21 Μαρτίου) κατά την ώρα της μεσουράνησης του Ήλιου,  μέτρησε τη σκιά ενός γνώμονα ύψους 1 μέτρου (ο γνώμονας είναι ένα ραβδί κάθετο στο οριζόντιο έδαφος). Στη συνέχεια, θα αντάλλαξε τις μετρήσεις του με ένα άλλο σχολείο σε διαφορετικό γεωγραφικό πλάτος, αλλά στο ίδιο γεωγραφικό μήκος, ή παίρνοντας ως δεύτερο στοιχείο τον ισημερινό.  Οι δύο αυτές μετρήσεις, μαζί με τη χιλιομετρική απόσταση των δύο σχολείων, ή του ισημερινού  καθιστούν δυνατό τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης.
Στο σχολείο μας κρίναμε πως οι μαθητές της Έ τάξης ήταν αρκετά ώριμοι να διενεργήσουν το πείραμα μόνοι τους,με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών
Καραγιαννίδη Νικόλαο
Διούδη Ειρήνη