Home » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ, ΝΕΑ, ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ, ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΣΥΛΛΟΓΟΣ » Ας συνεργαστούμε για την ομαλή συνύπαρξη στο σχολείο

Ας συνεργαστούμε για την ομαλή συνύπαρξη στο σχολείο

Η είσοδος του παιδιού στο σχολείο είναι ένα ορόσημο που πυροδοτεί συναισθήματα άγχους τόσο στο ίδιο το παιδί όσο και στους γονείς του. Η οικογένεια και το σχολείο αποτελούν τους σημαντικότερους παράγοντες ανάπτυξης και κοινωνικοποίησης του παιδιού.Η θετική προσέγγιση της σχολικής κοινότητας σε αυτό το αρχικό συναίσθημα φαίνεται να συμβάλλει θετικά στο ξεκίνημα μιας καλής συνεργασίας.

Με βάση τα παραπάνω, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας σας προσκαλεί την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου και ώρα 6:00-8:00 μ. μ. στον χώρο του σχολείου μας, στην ανοιχτή ομιλία-συζήτηση με θέμα «Ας συνεργαστούμε για την ομαλή συνύπαρξη στο σχολείο.» . Κύριος ομιλητής θα είναι ο κύριος Χάλιος Ηλίας, Ψυχολόγος-Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τη δασκάλα Ειδικής Αγωγής και Υπεύθυνη του Τμήματος Ένταξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας Φωτοπούλου Γεωργία.

Ελπίζουμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Δ.Σ. Ευκαρπίας