Home » ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ, ΜΑΘΗΤΕΣ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Μαθαίνω να προστατεύομαι

Μαθαίνω να προστατεύομαι

Ξαφνικά, πριν λίγες μέρες, είδαμε να μπαίνει στην αυλή του σχολείου μας μαθαίνω ...ένα πυροσβεστικό όχημα με τον οδηγό του και έναν αρχιπυροσβέστη. Μας είπαν για το τι πρέπει να προσέχουμε ώστε να μην είμαστε οι υπαίτιοι φωτιάς, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες. Μας μίλησαν επίσης για το πώς μπορούμε να προστατευτούμε σε περίπτωση πυρκαγιάς. Αλλά αυτό που μας άρεσε περισσότερο ήταν το όχημα. Όλοι παίζαμε με την σειρήνα και ξεσηκώσαμε όλη την γειτονία. Ο κύριος Γιώργος, ο αρχιπυροσβέστης, μας έδειξε όλα τα πράγματα που είχε το όχημα, ακόμη και τον προσωπικό εξοπλισμό του κάθε πυροσβέστη, όταν βρίσκεται σε αποστολή. Μίλησε για τις επικίνδυνες αποστολές στις οποίες συμμετείχαν, φωτιές και σεισμούς. Καταλάβαμε τελικά ότι δεν είναι εύκολο πράγμα να είσαι πυροσβέστης. Τους ευχαριστούμε πολύ για τα ενδιαφέροντα πράγματα που μας έμαθαν.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης

... να προστατεύομαι