Home » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » 28η Οκτωβρίου

28η Οκτωβρίου

Δύο   μεγάλα   ιστορικά  γεγονότα   ζωντανέψαμε  στην   εορταστική   εκδήλωση   του  σχολείου  μας  : την   επέτειο  του  <<Όχι >> και  την  απελευθέρωση  της   Θεσσαλονίκης   στις   26 Οκτωβρίου  1912.

1912-2012.Φέτος  συμπληρώνονται  ακριβώς  100  χρόνια  από  την  ιστορική  εκείνη  μέρα  που  ελληνικός  στρατός  ανάγκασε  τον  Ταχσίν  πασά  να  παραδώσει  τη  Θεσσαλονίκη  στους  Έλληνες.

Οι  μαθητές  της  Γ  τάξης  με  τα  ποιήματα  και  τα  τραγούδια  τους  παρουσίασαν  την  Θεσσαλονίκη   στο  διάβα  των  αιώνων  ως  ελληνικό  ,πολιτιστικό  και   εμπορικό   κέντρο.

Στο  δεύτερο  μέρος  της  γιορτής   αναφερθήκαμε  σε  γεγονότα  και  περιστατικά  από   τον  πόλεμο   του  Σαράντα  .Τιμήσαμε  τους  γνωστούς  και  άγνωστους  ήρωες  που  με τη  θυσία  τους  είπαν  το  αποφασιστικό  ΟΧΙ  στους  εχθρούς  της  πατρίδας  μας.

Η εκδήλωση  έκλεισε  με  όμορφους  παραδοσιακούς  χορούς   από  τους  μαθητές   της  ΣΤ  τάξης.

Κα  Μπαρακλή Βασιλική