Home » EUROPE MEETS INDIA, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Συμμετοχή του Ε2 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα

Συμμετοχή του Ε2 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα

eumind-e2-2013Οι μαθητές του Ε2 συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα του σχολείου μας “Η Ευρώπη συναντά την Ινδία” με θέμα “μαθήματα και δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και βιωματική ανακύκλωση χαρτιού ” στο εργαστήρι Φυσικών.
Οι μαθητές ανακοίνωσαν πληροφορίες για την ανακύκλωση χαρτιού, γυαλιού, αλουμινίου καθώς και τα ωφέλη για το περιβάλλον, ζωγράφισαν κι έφτιαξαν ομαδικές εργασίες, έφτιαξαν ανακυκλωμένο χαρτί από εφημερίδες.
Χάρηκαν που τους δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστούν με μαθητές άλλων χωρών και που παρουσίασαν τα ενδιαφέροντά τους και τις ομαδικές εργασίες τους στην πλατφότμα eumind school 2 του προγράμματος , όπου πολλά παιδιά από όλο τον κόσμο συμμετέχουν με τον ίδιο τρόπο.
Τις δράσεις μας μπορείτε να τις δείτε συνοπτικά στο παρακάτω βίντεο.