Home » ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Επίσκεψη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας σε Σχολείο του Μάντσεστερ της Αγγλίας στα πλαίσια προγράμματος Comenius

To 2o Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius με τίτλο: «Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι: αναπτύσσοντας την πολυπολιτισμικότητα μέσω της διερεύνησης των δικαιωμάτων των παιδιών».
Στα πλαίσια του διακρατικού αυτού προγράμματος η ελληνική αποστολή εκπαιδευτικών και μαθητών είχε τη μοναδική ευκαιρία μαζί με τις αντίστοιχες αποστολές της Ιταλίας, της Πολωνίας και της Τουρκίας να επισκεφτούν ένα δημόσιο Νηπιαγωγείο ? Δημοτικό Σχολείο στο Μάντσεστερ του Ηνωμένου Βασιλείου από τις 11 μέχρι τις 15 Νοεμβρίου 2014. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης εκπαιδευτικοί και μαθητές συμμετείχαν τόσο στη διεξαγωγή μαθημάτων και εργαστηρίων μαθηματικών, λογοτεχνίας, πληροφορικής όσο και στην εκπόνηση αθλητικών δραστηριοτήτων. Παράλληλα είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν παραδοσιακούς χορούς που χόρεψαν τα παιδιά των άλλων αποστολών και ταυτόχρονα να παρουσιάσουν το δικό τους κομμάτι πολιτιστικής κληρονομιάς. Εκτός από την ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων, η ελληνική αποστολή μαζί με τους υπόλοιπους εταίρους του προγράμματος ξεναγήθηκε από εκπαιδευτικούς και παιδιά του σχολείου στην τεράστια κεντρική βιβλιοθήκη της πόλης όσο και σε άλλες αθλητικές εγκαταστάσεις. Ο Δήμαρχος της πόλης παρέθεσε απογευματινό τσάι στο δημαρχιακό κτίριο όπου τίμησε με την παρουσία και την παραγωγική συζήτηση την εκπαιδευτική ομάδα. Προς τιμή των αποστολών του Comenius η Διεύθυνση του Σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων παραχώρησαν δείπνο, όπου εκπαιδευτικοί και μαθητές αντάλλαξαν απόψεις για τον τρόπο λειτουργίας των σχολικών μονάδων στις διάφορες χώρες.
Η πορεία του προγράμματος καταγράφεται στην ιστοσελίδα. http://alldifferentallthesame.wordpress.com/
Η ιστοσελίδα του 2ου Δημ.Σχ. Ευκαρπίας είναι: http://2dim-efkarp.thess.sch.gr/

Χωρίς τίτλο