Home » ΜΑΘΗΤΕΣ, ΝΕΑ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ, ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ » Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Διαδικτυακός Εκφοβισμός

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Διαδικτυακός Εκφοβισμός

Στα πλαίσια του προγράμματος <<Ασφάλεια στο Διαδίκτυο>> που υλοποιείται από τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και Δυτικής Ελλάδος, οι μαθητές των τμημάτων των Στ και Ε τάξεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας, δημιούργησαν ψηφιακά κολάζ, παρουσιάσεις και προγραμμάτισαν στο περιβάλλον του Scratch μικρά σκετς για να περάσουν ένα δυνατό μήνυμα εναντίον του Διαδικτυακού Εκφοβισμού.

Τα παιδιά, για ακόμη μία φορά, με σύμμαχο τη δημιουργικότητα, την όρεξη για μάθηση, τον αυθορμητισμό και τις φρέσκες ιδέες κατάφεραν να αποτυπώσουν και να μεταδώσουν ένα δυνατό ΌΧΙ εναντίον του Διαδικτυακού Εκφοβισμού. Στους παρακάτω συνδέσμους υπάρχουν συγκεντρωμένες οι εργασίες και για τις δύο τάξεις:

Προγράμματα – Σκετς στο Scratch

2ο Δημ Ευκαρπίας 2018 – 2019 Διαδικτυακός Εκφοβισμός