Home » ΝΕΑ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Αγιασμός στο σχολείο μας

Αγιασμός στο σχολείο μας

agiasmos [800x600]Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο Αγιασμός στο 2ο Δημ. Σχ. Ευκαρπίας. Στην τελετή παραβρέθηκε ο κ. Στράτος Σιμόπουλος, Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Έργων του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, ο κ. Κούγκας, της εταιρείας «Κτιριακές Υποδομές Α.Ε.», η κ. Κοτσακώστα, Σχολική Σύμβουλος της 11ης Περιφέρειας Π.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης και ο κ. Ασλανίδης, πρόεδρος τηςagiasmos τοπικής κοινότητας του Δήμου Παύλου Μελά. Ο κ. Σιμόπουλος εξήγγειλε την επιλογή του σχολείου για την εφαρμογή προγράμματος κτιριακής αναβάθμισης και είπε ότι το σχολείο θα γίνει πιο σύγχρονο και λειτουργικό που θα ικανοποιεί τις διαφορετικές ανάγκες των μαθητών. Θα γίνει αναβάθμιση των οπτικοακουστικών μέσων και αναμόρφωση των χώρων του σχολείου προκειμένου το μάθημα να γίνεται σε αίθουσες που θα κινητοποιούν το ενδιαφέρον των παιδιών. Η διευθύντρια του σχολείου κ. Ευαγγελία Μπούτσκου εξέφρασε τις ευχαριστίες της εκ μέρους της σχολικής κοινότητας και την πεποίθησή της ότι το έργο θα δώσει νέα πνοή στην περιοχή. Εξαιτίας της κτιριακής αναβάθμισης, το σχολείο θα μπορέσει να λειτουργήσει ως πολυδύναμο κέντρο για την τοπική κοινωνία, νησίδα ενδυνάμωσης για την εκπαιδευτική κοινότητα και παιδαγωγικός χώρος ανάπτυξης των δεξιοτήτων των παιδιών.