Home » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Εκδήλωση μνήμης για Μικρασία, Πόντο, Ιωνία

Εκδήλωση μνήμης για Μικρασία, Πόντο, Ιωνία

Στις 1 Ιουνίου 2023 το απόγευμα τα τμήματα Ε2 και Δ1 του σχολείου παρουσίασαν μία πολύ συγκινητική εκδήλωση μνήμης για τη Μικρασία, Πόντο και Ιωνία. Τα παιδιά ζωντάνεψαν μπροστά μας την ιστορία της Μικρασίας και πολλές προσωπικότητες που κατάγονται από εκεί. Επίσης μοιράστηκαν μαζί μας τις ιστορίες των προσφύγων προγόνων τους. Τέλος τραγούδησαν και χόρεψαν έναν ποντιακό και έναν μικρασιάτικο χορό!

Την εκδήλωση οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί κ. Καρύπογλου Μανώλης, κ. Κουπουρτιάδου Μαρία, κ. Καραγιαννίδου Φανή, με τη συνεργασία όλων των εκπαιδευτικών και του διευθυντή κ. Παπαδημητρίου Νίκου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν! Ήταν υπέροχα!