Home » ΜΑΘΗΤΕΣ, ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Η Επικινδυνούπολη

Η Επικινδυνούπολη

Η επικινδυνούπολη

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια όμορφη πόλη η Επικινδυνούπολη κάπου στο Αιγαίο πέλαγος.

Βασιλιάς αυτής της  πόλης ήταν κάποιος Μιχαήλ ο 3ος .

Σε αυτήν δεν υπήρχε κάτι το περίεργο ή επικίνδυνο όμως ο βασιλιάς κα οι κάτοικοι  της ζούσαν μέσα σε μια απέραντη αγωνία μια και πίστευαν ότι υπήρχαν πολλά επικίνδυνα πράματα ?

Όταν πετούσαν πυροτεχνήματα ο λαός κρυβόταν όπου έβρισκε και έτρεμαν απλά και μόνο με την σκέψη του πολέμου!

Οι γειτονικοί λαοί πίστευαν ότι η Επικινδυνούπολη ήταν μια πολύ δυνατή πόλη και  για  αυτό δεν  τολμούσε καμία άλλη πόλη έστω και να σκεφτεί να την κατακτήσει!

Ο κόσμος στην Επικινδυνούπολη ήταν πολύ πλούσιος και κατάφερε να έχει σχεδόν τα πάντα.

Μα όπως όλα τα παραμύθια έχουν ένα τέλος, έτσι και η Επικινδυνούπολη βυθίστηκε στη θάλασσα μετά από ένα μεγάλο σεισμό και ο λαός της, όσοι δηλαδή τα κατάφεραν, σκορπίστηκαν στις γειτονικές χώρες ?

Χρήστος  Φιλιππίδης

Μια απάντηση